29 Ağustos 2013 Perşembe

Duruuuun ! Bunları okumadan evlenemezsiniz ;)

Düğünler ardı ardına sıralanmaya başladı bile.. Sosyal paylaşım siteleri;kına,nişan,bekarlığa veda,düğün resimleriyle dolup taşıyor.Bilumum ojeli ayak,en çok okunan listelesindeki kitap,gözlüğün arkasından çekilen bardak resimleri bitti.Sıra;halay resimlerine,yaka paça oynamaktan dağılmış damat ve arkadaşlarına,gelinin elinde ayakkabısını salladığı resimlere geldi :)) Ramazan,arkasından bayram derken yaz bitiyor .(kışı da çok seven biri olarak pek de üzüldüğüm söylenemez) Yazın düğün yapmak isteyenler ise,şu günlerde telaş içerisinde oradan oraya koşturuyorlar.

                                


Peki o büyük gün gelmeden önce ve düğün günü geldiğinde verilebilecek tavsiyeler neler?

Damatlar ilk sözüm size;o gün geldiğinde heyecanlansanız da sonradan yaşanan doğru veya yanlışlarla ilgili bizler kadar kuruntu yapanlarınızın sayısı çok az olduğu için sizler için tavsiye veremeyeceğim,üzgünüm.Ama gelinlere sizler hakkında tavsiye vereceğim hiç merak etmeyin.Sezarın hakkı Sezar'a ;))

Evet,gelelim gelinlere,bu yazıyı tabi ki de kendi yaşadığım tecrübelere dayanarak anlatacağım.Fazla uzatmadan hemen başlayalım ;)

Şimdi size hızlandırılmış bir kur uygulayacağım :) 

Yıllardır birlikte olduğunuz,belki de yeni tanıştığınız ama sevdiğiniz adamla evlenme vakti geldi.Evlenme teklifine 'EVET' dedikten sonra her şey çoook hızlı geçiyor.

                                 


 


İsteme,söz,nişan,kına,bekarlığa veda.. Hangisini yapmak istediğiniz size kalmış fakat ayrıntılı bir şekilde bu yazıda bahsetmeyeceğim,başka sefere,çünkü şuan konumuz düğün ;) 

                                       
 
Koştur koştur düğün yeri bakmaya gittiniz ;) Hangisinde yapsak,havuzbaşı mı olsa,ya yağmur yağarsa,nikah dışarıda mı ? düğün içeride mi olsun ? yoksa hiç riske girmesek mi ? kokteyl olacak mı ? hava kötü olursa ikinci bir plan var mı ? dans pisti biraz büyük olsa iyi olur,nereden yürüyerek geleceğiz ? nikah masası olsun mu ? yoksa ayakta mı nikah kıyılsın ? çiçekler ne renk olsun ? havai fişek olsun mu? balon da uçuralım mı ? :)) Bu soruların hepsi hatta daha fazlası aklınıza gelecek.Peki bunlara en güzeli cevabı kim verecek ? Tabi ki öncelikle siz,daha sonra da bunları bir araya getirecek iyi bir organizasyon firması. Siz,düğünü nerede yapacağınıza karar verin sonra organizasyon firması,düğün fotoğrafçısı ve orkestra ile anlaşın.Zaten bu muhteşem üçlüyü iyi seçtiğiniz takdirde,siz de eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven bir çift iseniz düğününüzün kötü geçme olasılığı yok ;)

 

                              

Gittiniz düğün öncesi yapılması gereken bütün prosedürleri yaptınız,evlilik cüzdanı için çoğunlukla güzel çıkmayan vesikalık resimlerinizi aldınız :) ve en önemlisii düğün tarihini aldınız.

      
 
Sıra geldi davetiye seçimine ;) Son zamanlarda korkunç davetiyeler görmekteyim.Arkadaşım ! Bu; sünnet,doğumgünü değil düğün yapıyoruz.Morlar,siyahlar,kırmızılar,yeşiller,kadifeler,varaklar,kitapçıklar,taşlar havada uçuşuyor.Bu renklere yakın yapılan çok güzel davetiyeler de gördüm ama hepsi soft renklerdeydi :) Lütfen çok koyu renklere kaçmayın! Ve davetiyenizi seçerken düğün konseptinize uygun seçmeye özen gösterin ;)

                                     
                                       Hala ülkemizde anlaşılmasa da siz davetiyenizde L.C.V  numaralarını mutlaka belirtin ki;misafirleriniz de arayıp katılıp katılmayacaklarını belirtsinler.Yalnız o verdiğiniz numara mümkünse açılsın :) En son hangi tarihe kadar aramaları gerektiğini de belirtmeyi unutmayın ! Organizasyon firması ile anlaştıysanız kesinlikle de onlar ilgilensin.

      
    
Peki o zaman hazırlıklar başlasın :)) 

Anne ile,arkadaşlar ile,sevdikleriniz ile alışverişlere çıkıldı,bazılarımız hiç kullanılmayacak ama sevimli duran,lüzumsuz onlarca şey alırken bazılarımız da gereksiz hiçbir şeyi eve sokmama kararı aldı.Gelindir ne yapsa yeridir :)) Doldurun kolileri !!!

Yıllar öncesinden çeyiz yapmaya da sakın başlamayın her şeyin sürekli yenisi çıkıyor aldıklarınızı antika diye sergilemenize gönlüm el vermez :) 

         
    
Geldik gelini gelin yapan öğeye :)) tabi ki 'gelinlik' ! 

Gelinlik seçiminde ise yanınızda sürekli her şeye 'ayyyy çok güzel oldu' deyip aslında gerçeği söylemeye dili varmayan veya her şeye olumsuz bakan yakınlarınızı götürmeyin :)) İkisinin arasını bulun :) Genç teyzeler,anneler,yakın arkadaşlar bu işler için biçilmiş kaftan :) Ben gelinlik seçimine eşimle yaşadığımız şehirlerin farklılığından dolayı beraber gitmedim. Hem yanımda sürüklemek istemedim çünkü pek zevk aldıklarını zannetmiyorum ;) Hem de erkeklerin gelinlik konusunda pek fikir verebileceklerini de sanmıyorum istisnalar hariç!
                   

Nişanlınız gerçekten yanınızda olmak istiyorsa veya sonradan gelinlik konusunda size sorun çıkaracağını düşünüyorsanız beraber gidin tabi ki :)  Damadın gelini düğünden önce gelinlikle görmesi uğursuzluğuna da kafanızı takmayın sakın :))) yok öyle bir şey :) 

Son provayı düğün gününüze çok yakın tarihlere vermemelerini isteyin.Ve provalarınızı aksatmadan gidin.Gelinliği almadan önce oturmayı deneyin ;) Bunu prova günü yaptığınızda bana hak vereceksiniz;) 

Başka bir yazımda uzun uzadıya gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeliyi anlatacağım fakat bu yazıyı okuyanlar için tavsiyem; lütfen fazla dekolte,dans ettiğinizde sürekli kendinizi çekiştireceğiniz,orasında burasında transparan esintiler estiren gelinlikler giymemeniz.

Gelin şık ama sade olmalı ;) Taş dozunda olduğu müddetçe olabilir ona karşı değilim :) Duvak seçerken ise rahat hareket edebileceğiniz şekilde seçin,saçınız yapıldığında çok rahatsız etmemeli,isterseniz uzun duvak seçin, gecenin sonunda kısası ile değiştirin.İsterseniz kuaförünüz gelsin saçınıza daha rahat bir model yapsın.Düğünde sonsuz seçenek var,siz ne isterseniz,bütçeniz neye elverirse artık ;) 
                                        

Gelinliği tamamlayan saç ve makyaja da hemen bir kaç cümle edeyim.Vücudunuzun orantısını bozan kocaman topuzlar sakın yaptırmayın,eğer sıcaktan hiç yapışmayan ve yapıldığı şekli ile
duran,bozulmayan saçlarınız varsa açık bırakın,yoksa toplatın :)) Gecenin sonunda yüzünüze saçlar yapışık durunca hiç güzel durmuyor! Saçınıza aksesuar takmak isterseniz gelinliğinizi alacağınız yer size yardımcı olacaktır.                                     
 
 Makyajı da olabildiğince koyu renklere kaçmadan yaptırmaya çalışın.Rujunuzun rengini ve markasını makyözünüzden isteyin aynısını düğün boyunca yanınızda bulundurun :)

Tekrar alışverişe dönelim ;) 

Alışverişte kendi sevdiğiniz şeyler alınırken o 32 diş gözükür ama ne zaman ki anne; " dolap içi örtüsü yaptıracağım kaça kaç olsun" diye hayatınızın sorusunu sorduğunda afallayıp kalırsınız.'Ne örtüsü,ben örtü falan istemem' diyenlerinizi duyar gibiyim.O örtü şart canım ! Anneliğin kurallarından biri ! Fazla direnmeyin benden söylemesi..
  
Devam edelim,neredeyiz ? Koli yapıyorduk evet,koliler tavanlara kadar dayandı bile :) O kolilerin içinde ne olduğunu tek tek bilen,bilmek isteyen damat adaylarımız da mevcut,koli boş mu dolu mu bilmeyenler de :)) Ben her şeyi didikleyen erkeklerden pek haz etmem açıkçası.Çok almak istiyorsanız boşuna güzel annemizi yormayalım sizi buraya alalım ;) 'Ama o ev eşyaları sadece sizin değil biz de kullanacağız' diyenlerdenseniz,çok da istiyorsanız içki bardaklarınızın binbir çeşidini,cips,kuruyemiş kaselerimizi sizinle birlikte alırız :)) Çok zevksiz gelinlerimiz de yok değil,ne yapsın çocuk,karışıyor ister istemez;onun da bir zevki var,o taşlı,varaklı yemek takımlarıyla yemek yemek zorunda kalacak :) yazık,yapmayın etmeyin. Bir de mümkünse evi pembelere,peluşlara boğmayın Allah için.Ayağını uzattığında 'ayyyyy gitti' çığlıklarıyla,kolunu uzattığında 'hiiiiii ne yaptınnn ben onu taa nerelerden taşıdım' veryansınlarıyla dolu bir evlilik hayatınızın olmasını istemiyorsanız,müstakbel eşinizin oturduğu yerin
önüne,arkasına,sağına,soluna fazla kırılacak bir şey koymasanız iyi edersiniz.'Ayyy canı sağolsun varsın kırsın ne olacak'diyenlere sözüm yok! Alfred gibi ortalarda dolaştığınızda görürüm ben sizi :)                        
        

     
Evet her şey en ince ayrıntısına kadar alındı,daha çooook şey alacaksınız bitmez o evin eksikleri :)) Benden size tavsiye;siz siz olun evdeki bütün aksesuarları oturduktan sonra alın,önceden alınmış çoğu şey bir süre sonra fazlalık gelecek göreceksiniz.Mobilya,beyaz eşya,avize ve 'misafir için yemek takımı'gibi büyük başları :) almaya hala bütün aile toplanarak çıkmak zorunda olanlara Allah sabır versin ! Sadece tek tarafın ailesinden bahsetmiyorum her iki taraf için de geçerli,kendileri aileleriyle isteyerek çıkanlara da sözüm yok :) Ama en güzeli beraber çıkıp alışverişinizi yapmak.Yeri geliyor her iki taraf da o zamanların verdiği stres ile dolup taşabiliyor,başkalarının bunu görmesine gerek yok ya da içinizde tutup sonrasında patlamanıza gerek yok.Mağazalarda bu gibi olaylara tanık oluyoruz :)) Neyse fazla korkutmayalım ;) Çok eğlenceli geçen alışverişler de yok değil :) Biz beraber alışverişe çıktık yeri geldi
güldük,sıkıldık,oturduk,yemek yedik,yeri geldi hızlıca karar verip aldık.Bu arada ailelerinizle birlikte çıkmasanız da mutlaka tavsiyelerini aklınızın bir köşesinde tutun.Sonuçta hangisi daha kullanışlı hangisi kullanışsız onlar daha iyi biliyor.Tecrübe ;)
                                  


Sonunda evinizde o bitmek bilmeyen tadilatlar bitti,koliler getirildi,çeyizler açıldı,tek tek dizildi.Eşyalarınızı dizmeye gittiğinizde herkes her şeyi size sorduğunda bir an çıldırabilirsiniz :) Veya benim yaptığım gibi herkes istediğini istediği yere koysun deyip sonradan değiştirebilir ve huzur içinde evinizin düzenlemesini bitirebilirsiniz:) Dediğim gibi her şeyi cehennem azabına çevirmek de sizin elinizde,her şeyi eğlenerek yapmakta ;) Evin içinde yaşayacak olan sizsiniz,zaten o eşyalar kim bilir daha kaç kez yer değiştirecek !  Eve insanların çağırılıp çeyiz serme,çeyiz gösterme işi var bir de :/ bana açıkçası biraz gösteriş gibi geliyor kimse kusura bakmasın! Bunu gelenek olduğundan dolayı zorunluluktan yapanlara demiyorum,bilerek isteyerek bu yola gönül verenlere sözüm :)) herkes her şeyi üstüne alınmazsa daha kolay yazı yazacağım :)) O alınan elbiseler tek tek açılıp gösteriliyor da ne oluyor :))) 'bakın biz neler aldık' demekten başka bir şey değil ! Evet,meraklı ablalarımız,teyzelerimiz de yok değil ama her şeyi tek tek göstermek de bana göre bir şey değil,üzgünüm ;))
                                        
                                      

Çok yakın arkadaşlarınıza ve çekirdek ailenize göstermenizde bir sakınca yok tabi ;) 

Gelinlik provaları da bitti,gelinliğinizi de aldınız,damat da hazır,yani hazırdır heralde :) 

Gelelim ince ayrıntılara ;)

1-Kendinize düğün öncesi bir çanta yapmanız gerçekten çok işe yarıyor.Parfümünüz,rujunuz,yedek çamaşırlarınız,çorap giyecekler için gelin çoraplarınız,yedek tel toka,ıslak mendil,diş fırçası,diş macunu,dikiş seti,makas,törpü,pipet,oje,aseton,ağrı kesici,ayakkabınızı değiştirecek iseniz yedek ayakkabılarınız.. (Bunların çoğunu,size bulunduğunuz yer de temin edebilir ama amacımız hiç bir şeyi riske atmamak ;)) )

                                   
     
Damat ise ;kol düğmesini,parfümünü,çorabını,mendilini,papyonunu ve tabi ki damatlığını unutmasın yeter ;)))  Kendinize göre bu listeyi kısaltabilir veya uzatabilirsiniz.

                                   

2-Eğer yakın arkadaşlarınız bileklerine çiçek takmak isterlerse bunu önceden organizasyon firmasına söyleyin (kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz;kuru çiçek ve saten/dantel bir kumaşa ihtiyacınız var).Damadın yakın arkadaşlarının papyon takmasını istiyorsanız bunu da önceden belirtmeyi unutmayın veya hepsine bir papyon hediye edin ;) Her iki tarafın ailelerinin yaka çiçeği takması da hoş bir ayrıntı oluyor.Bunu da organizasyon firmasına belirtmeyi unutmayın.

    
         
Resim kaynak :www.fasionhousebyzeto.com ;)


                                         
3-Artık akıllı telefonlar olsa da,ben sizin yerinizde olsam profesyonel fotoğrafçınız haricinde bir arkadaşınıza veya aileden birine fotoğraf makinesi veririm ;) Hem düğün bittiğinde balayında fotoğraflara bakma imkanınız olur hem de değişik anlar yakalanmış olabilir ;) Balayı demişken bavulunuzu hazırlamayı unutmayın ;) Hem bu tatlı yorgunlukların bitmesine hem de tatile az kaldı ;) Bu balayı konusu da başka bir yazıya..

                                   
   

4-Detaylarda boğulmayın ama yaptığınız bu güzel detayların düğününüzü renklendireceğini de unutmayın ;)

                                  

                                       


                                        
 

                                            


4-Misafirleriniz danstan yorulduklarında; rahatça giyebilecekleri terlikler hazırlatabilirsiniz,tabi kendiniz için de hazırlasanız iyi olur ;)

                                  
       
   
                                     
                             
Veeee düğün günü geldi! 

Bugün hiç bir şey moralinizi bozmamalı,olumsuzluklar tabi ki de  olabilir fakat unutmayın ki olan biten her şeyi siz yaptığınız için bir tek siz farkındasınız.Koreografisini sadece sizin bildiğiniz bir dansta yanlış yaptığınızda seyircinin anlamadığını farzedin ;) Düğün de aynı buna benziyor.

                                   
                                    

                                    
                                                
Sizi doğru yönlendirecek bir arkadaşınızı mutlaka belirleyin.Odanıza gelip yemeğinizi yedirir :) Salona girdikten sonra duvağınız düzgün durmuyorsa düzeltir,rujunuz bitmişse hemen çantasından size ait olan ruju tazelemeniz için çıkarır.(öncesinden arkadaşınıza verin çantasına koysun ),bir bardak su getirir,herkesi dans etmeye kaldırır :) Daha ne olsun ;) 
                           

     
Son tavsiyem ise mutlaka bir yerlerde ayna bulundurun ;) Veya dekorasyonda ayna kullanın.Kendinize ara sıra çeki düzen vermeniz gerekebilir :) Kimse fotoğraflarda kötü çıkmak istemez.

                                        

 
Fotoğraflarınızın arasında olması gereken Top 25:)))

1-Evden alındığınız an
2-Ailenizle vedalaşmanız

                                   
   
3-Gelin konvoyunuz                                  

4-Makyajınız yapılırkenki haliniz
5-Giymeden önceki gelinliğinizin resmi

6-Ayakkabınız
                            


   

7-Gelinliği giyerkenki haliniz

                                         


8-Damadın sizi ilk gelinlikle gördüğü an

                                   

9-Salona inmeden önce arkadaşlarınızla resminiz

       


10-Kendi ailenizle toplu resminiz

                                        
  
11-Annenizle-babanızla-kardeşinizle ayrı ayrı resimleriniz
12-Eşinizin ailesi ile toplu resminiz


                                         

13-Bol bol gelin ve damat resmi :) Özellikle salona girmeden önce ve girdikten sonraki önden ve arkadan yürüşünüzün resmi
 
                                     
      

         
                                           


14-Arkadaşlarınızla toplu resim

                                         


       

      
       
 


      

       
           
 15-Düğündeki ayrıntıların resmi ;)

                                    

                                         
 
                                      

                                     
   


  
                           
       

16-Nikah masasında imzayı atarken ve attıktan sonraki resminiz
17-Gelin damadı öperken
18-İlk dans

                                   
   

19-Ailelerin masalarına gidildiğinde ağlaşma veya gülüşme anları :))
20-Toplu oynama halleri,halaylar,hoplamalar,zıplamalar,çılgın resimler

                            

21-Damat ile gelin karşılıklı oynarken
22-Arkadaşlarınızla,ailenizle oynarken ayrı resimler 
23-Düğün pastası kesilirken

                                

24-Gelin çiçeği atarken
                        
                                    

25-Herkese veda.. 

                         

Profesyonel fotoğrafçıların hepsi bunları ve daha fazlasını zaten çekiyor.Ama bazen o kadar çok fotoğraf çekiliyor ki esas çekilmesi gerekenler unutuluyor,çekilmiyor.

Mutlu bir gelin ve damat olun,o gece en çok gülümseyen,en çok dans eden çift siz olun :)) Farkındaysanız çekilmesi gereken fotoğraflar listemdeki çoğunluk dansa ayrılmış :)

Sizi gören herkes dans edecek merak etmeyin ;)

Eveeeeet,benden bu kadar ;) Evlenecek olanlara mutluluklar dilerim.

İyi tatiller ! Bol bol dinlenin ve fotoğraf çekmeyi unutmayın ;)

                               

   
kaynak:pinterest ;)

Güzeller güzeli arkadaşımın blogunda evlilik ile ilgili daha ayrıntılı yazılar bulabilirsiniz ;) 

Tık tık ⬇
yenievlininmaceralari.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder